Cztery statuetki Złotych Młynków. Każda składa się ze starego drewnianego młynka do kawy, który został pomalowany w całości złotą farbą. Każdy Młynek został opisany na ściance przedniej. Do Młynków od spodu przymocowane są puste słoiki z nadrukowanym białym napisem Złote Młynki.
Unikatowe statuetki Złotych Młynków wykonał Arek Pasożyt. Fot. Karolina Kasprzak

Gala Złotych Młynków za nami

Kiedy

25.10.2023

Cieszymy się bardzo, że byliście z nami podczas pierwszej gali Złotych Młynków, czyli

Kujawsko-Pomorskich Nagród Animacji Kultury. Ci z Was, którzy nie mieli okazji mogą obejrzeć relację.

Jak zapewne wiecie, przyznając Złote Młynki chcemy uhonorować i docenić osoby lub instytucje, które tworzą lub wspierają działania kulturalne prowadzące do zmiany społecznej. Czym jest ta zmiana? To na przykład integrowanie i angażowanie lokalnej społeczności, włączanie grup/osób wykluczonych z życia społeczno-kulturalnego czy budowanie dialogu i porozumienia. Honorowy Patronat nad Złotymi Młynkami objęła Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas gali Elżbieta Piniewska mówiła, że tym, co łączy pojęcia młynek i kultura jest zmiana. Młynek zmieni konsystencję tego produktu, który będziemy mielić, a kultura ma zmienić nas – mówiła.

Do nagrody zgłoszono ponad 50 kandydatur – osób, podmiotów i zespołów z całego województwa. Po burzliwych dyskusjach kapituła w składzie: Elżbieta Piniewska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Iga Jambor-Skupniewicz – dyrektorka Perspektywy – 9 Hills Festival w Chełmnie, Sławomir Czarnecki – dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy i Łukasz Wudarski – dyrektor WOAK-u wyłoniła laureatki i laureatów:

Huberta Adamskiego, który otrzymał nagrodę w kategorii Nadzieja animacji kultury, jest to nagroda pod patronatem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W uzasadnieniu napisano: …za wsłuchiwanie się w potrzeby młodych uczestników, mówienie ich językiem, łączenie pozornie niepasujących do siebie rzeczy i budowanie nowej grupy odbiorców kultury w Strzelnie.

Biogazownię Rypin, którą nagrodzono w kategorii Mecenas kultury za finansowe wspieranie działań kulturalnych i badawczych na terenie powiatu rypińskiego oraz niebagatelną pomoc na rzecz Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej i jego różnych inicjatyw.

Zespół Wydziału Komunikacji i Spraw Społecznych Gminy Inowrocław w składzie:

Wiesława Wanta-Eich, Aleksandra Błoch, Katarzyna Gregowska, Paweł Kruczykowski, Maciej Eich, Agata Kuczyńska i Ireneusz Gregowski w kategorii Zespół za uczynienie z kultury powodu do spotkań międzyludzkich i umiejętne wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców Gminy Inowrocław.

Justynę Prajs, która otrzymała Złoty Młynek w kategorii Animator/Animatorka roku im. Agnieszki Dąbrowskiej. Jak uzasadniła Kapituła, jest to …nagroda za sprawianie że pod wpływem działań kulturalnych ludzie biorą odpowiedzialność za swoje społeczności, nabierają odwagi, potrafią akceptować i doceniać swoje różnice upatrując w nich możliwości do szerszego działania, a nie powodu do wykluczenia.

Oprócz statuetek Złotego Młynka laureatki i laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez WOAK (kategorie Zespół i Animator/Animatorka roku) i przez Przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbietę Piniewską (w kategorii Nadzieja animacji kultury). Nagrodą dla Mecenasa kultury jest tylko statuetka.

ALT: Hubert Adamski – Nadzieja animacji kultury i wręczająca nagrodę Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fot. Karol Zamorski
Hubert Adamski – Nadzieja animacji kultury i wręczająca nagrodę Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Fot. Karol Zamorski
ALT: Przedstawicielki i przedstawiciele Zespołu roku – Wydziału Komunikacji i Spraw Społecznych Gminy Inowrocław oraz Katarzyna Pągowska, zastępczyni dyrektora WOAK-u, która wręczyła Złoty Młynek w imieniu Igi Jambor-Skupniewicz. Fot. Karol Zamorski
Przedstawicielki i przedstawiciele Zespołu roku – Wydziału Komunikacji i Spraw Społecznych Gminy Inowrocław oraz Katarzyna Pągowska, zastępczyni dyrektora WOAK-u, która wręczyła Złoty Młynek w imieniu Igi Jambor-Skupniewicz.
Fot. Karol Zamorski
ALT: Justyna Prajs – Złoty Młynek w kategorii Animatorka Roku i dyrektor WOAK-u Łukasz Wudarski. Fot. Karol Zamorski
Justyna Prajs – Złoty Młynek w kategorii Animatorka Roku i dyrektor WOAK-u Łukasz Wudarski.
Fot. Karol Zamorski
ALT: Rafał Zglinicki, prezes zarządu Biogazowni Rypin odbiera z rąk Sławomira Czarneckiego nagrodę Złotego Młynka w kategorii Mecenas Kultury. Fot. Karol Zamorski
Rafał Zglinicki, prezes zarządu Biogazowni Rypin odbiera z rąk Sławomira Czarneckiego nagrodę Złotego Młynka w kategorii Mecenas Kultury.
Fot. Karol Zamorski
Newsletter