Muzycy podczas koncertu. Dwaj mężczyźni w skupieniu operują instrumentami elektronicznymi. W tle zdjęcie framgmentu Słońca z widocznym wyrzutem plazmy.
Fot. Agnieszka Janik

Voices Of The Cosmos – De Revolutionibus MMXXIII | koncert

Kiedy

27.01.2024 | 18:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala widowiskowa

Pokaż na mapie

Bilety

Kup bilet

Dodatkowe informacje

20 zł – bilet ulgowy
30 zł – bilet normalny

Zapraszamy na premierę koncertową albumu „De Revolutionibus MMXXIII” Grupy Voices Of The Cosmos. Jest to piąty studyjny album toruńsko-grudziądzkiego projektu muzyczno-astronomicznego działającego nieprzerwanie od 2009 roku. Autorami wszystkich kompozycji muzycznych, które znalazły się na najnowszym albumie są Rafał Iwański i Wojciech Zięba. Do przedsięwzięcia zaproszeni zostali dwaj toruńscy artyści i realizatorzy dźwięku: Piotr Żuralski z duetu Kompozyt, który zajął się przetwarzaniem danych astronomicznych audio (m.in. pulsarów i zderzeń czarnych dziur) przy zastosowaniu systemów modularnych oraz Szymon Szwarc, znany m.in. z projektów Rozwód i SKI, odpowiedzialny za mastering materiału muzycznego. Wsparcie merytoryczne zapewnił astronom Sebastian Soberski z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i Instytutu Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Album „De Revolutionibus MMXXIII” został wydany w ramach stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury, które Rafał Iwański otrzymał na działania w 2023 roku.

Voices Of The Cosmos

Grupa stworzona przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (Toruń, muzyk znany z takich grup jak Alameda, Hati ex Innercity Ensemble) i Wojciecha Ziębę (Grudziądz, solo występuje jako Electric Uranus, producent instrumentów akustycznych) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt Voices Of The Cosmos w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery, zderzenia czarnych dziur) oraz inne urządzenia radiowe, używają też sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także rozmaitych obiektów akustycznych. Grupa VOTC od 2009 r. popularyzuje astronomię i eksperymentalne techniki generowania dźwięków elektroakustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o multimedialne wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo-astronomiczne.

https://voicesofthecosmos.bandcamp.com

http://www.voicesofthecosmos.pl

Cena:

20 zł – bilet ulgowy
30 zł – bilet normalny

do kupienia online lub w kasie godzinę przed wydarzeniem.

Newsletter