Obraz Wincenta wan Goga Autoportret z zabandażowanym uchem. Obraz ma chłodny nastrój. Wan Gog ubrany jest w ciężki, zielono błękitny płaszcz namalowany równoległymi, pionowymi kreskami. Na głowie ma grubą, zimową czapkę. Ucho ukryte jest pod kilkoma warstwami białego bandażu. Oczy ze zwężonymi źrenicami namalowane zielenią, potęgują chłód dzieła. W tle widoczny jest japoński drzeworyt.

SztukArterie – Vincent Van Gogh – geniusz czy szaleniec

Kiedy

20.03.2024 | 18:30

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala widowiskowa

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Wykład będzie również transmitowany on-line
na Facebooku i YouTubie WOAK-u

Czas trwania spotkania: około 1 godziny i 30 minut

Kolejny wykład w ramach SztukArterii poświęcony będzie Vincentowi Van Goghowi, twórcy którego świat docenił dopiero po jego śmierci.

Van Gogh to artysta którego całe życie napiętnowane było porażkami. Nie był ani dobrym marszandem, ani pastorem. Nie udało mu się stworzyć artystycznej kolonii, nie mógł też znaleźć miłości. Czy to było paliwem dla jego twórczości? A może była to jego choroba zmuszająca go do obsesyjnej wręcz potrzeby tworzenia? W końcu żeby nie pochłonęły go demony malował jeden obraz za drugim. Stworzył ich ok. 2000. Do naszych czasów dotrwało 870. Malowidła te są nie tylko odbiciem ogromnej wrażliwości malarskiej, ale i… studium jego choroby.

Chociaż za życia artysta sprzedał tylko jeden obraz, to dziś za jego dzieła płaci się miliony. Jest twórcą wokół którego narosło wiele mitów i legend, ale jaki był naprawdę?

Tego spróbujemy się dowiedzieć podczas wykładu. Przyjrzymy się też jego dziełom i ich ogromnemu wpływowi na historię sztuki nowoczesnej.

Jak zawsze wystąpienie wzbogacone zostanie o multimedia i wiele intrygujących anegdotek.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski

Newsletter