Grafika w małe kwadraty w różnych odcieniach pomarańczy. W poszczególnych kwadratach znajdują się fragmenty narysowanej koronkowej serwetki

Jubileusz 45-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek

Kiedy

12-30.04.2024

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | parter

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Wystawa czynna od 12 kwietnia do 30 kwietnia na parterze Młyna Kultury od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00 i sobotę w godzinach od 9:00-13:00 | Wstęp wolny

Klub Supełek świętuje 45 urodziny! Działający w WOAK-u zespół najbardziej znany jest z koronki czółenkowej – frywolitki – charakteryzującej się kunsztownym pięknem i niepowtarzalną precyzją frywolitkowych arcydzieł.

Już 12 kwietnia o godzinie 12:00 zapraszamy na jubileuszową uroczystość oraz na otwarcie okolicznościowej wystawy. Podczas wydarzenia bliżej poznamy artystki, które z miłości do piękna kultywują tradycje rękodzielnicze, a swoją pasją wciąż zarażają kolejne pokolenia.

W trakcie wystawy (dni powszednie, od 15 do 30 kwietnia w godzinach 14:00-18:00) artystki będą na żywo prezentowały techniki rękodzielnicze. Zobaczymy, jak za pomocą czółenka powstają frywolitki, posłuchamy wspomnień artystek Klubu Supełek, a także poznamy historie i ciekawostki o prezentowanych na wystawie pracach.

Zespół Rękodzieła Artystycznego „Klub Supełek” powstał z inicjatywy Wandy Malczewskiej w 1979 roku przy ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury. Niemal od samego początku specjalnością twórczyń (a czasem też twórców) związanych z zespołem stała się koronka czółenkowa „frywolitka”. Frywolitki i inne prace tworzone przez artystki skupione w Klubie Supełek prezentowane są na kiermaszach, festiwalach i wystawach zbiorowych w całej Polsce, zdobywa laury w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego.

Newsletter