W głównym kadrze znajduje czarnobiałe zdjęcie rodziny w złotej ramce. Wkoło porozrzucane są różne stare zdjęcia rodzinne.

Fotografia wernakularna | Sztuka Fotografii | Wykład

Kiedy

05.06.2024 | 17:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 4. piętro | sala 406

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania spotkania: około 1 godziny i 30 minut

Na początku XXI wieku współczesny francuski kurator wystaw i krytyk fotografii Clément Chéroux wprowadził do swoich analiz termin „fotografia wernakularna”. Odnosi się on do zdjęć, które nie są ani fotografią dokumentalną, ani fotografią artystyczną. Według jego definicji to zdjęcia, na których nie wiemy, co się dzieje, nie wiemy, dlaczego zostały wykonane; Fotografie te były i są tworzone przez autorów nieprofesjonalnych, to zazwyczaj zdjęcia pojedyncze, pozbawione nie tylko podpisu, ale także kontekstu, nie tworzące serii, cyklu i często też – nieudane.

Polskie wydanie tekstów Clémenta Chéroux ukazało się w roku 2014 nakładem wydawnictwa Fundacji Archeologii Fotografii w Warszawie w tłumaczeniu Tomasza Swobody. Wykład poświęcony będzie wspólnej analizie, wraz z jego uczestnikami, miejsca fotografii wernakularnej w historii polskiej i globalnej fotografii na progu XXI wieku.
To zarazem zaproszenie do zaglądania w posiadane domowe zbiory fotografii. W części drugiej prowadzący zaproponuje sposób archiwizowania zbiorów fotografii znajdujących się w każdym polskim domu.

Wykład z cyklu „Sztuka fotografii” poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Newsletter