Autorem zdjęcia jest Ildefons Bańkowski, autorem reprodukcji zdjęcia jest Wojciech Woźniak. Zdjęcie przedstawia architekturę lat siedemdziesiątych. Wykonane jest z dołu w kolorze czarno białym. Przedstawia dwa bloki stojące na przeciwko siebie, połączone budowlą architektoniczną w kształcie zygzaka.
Autorem zdjęcia jest Ildefons Bańkowski, autorem reprodukcji zdjęcia jest Wojciech Woźniak. Dzięki uprzejmości Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy

Fotografia artystyczna Ildefonsa Bańkowskiego | Sztuka Fotografii

Kiedy

03.04.2024 | 17:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 4. piętro | sala 407

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania spotkania: około 1 godziny i 30 minut

Za życia uznany i doceniony – po śmierci zapomniany. Ildefons Bańkowski (1926-1982) był nie tylko fotografikiem, ale przede wszystkim architektem, a przy okazji również projektantem okładek płyt. W kwietniu multimedialny wykład z cyklu Sztuka Fotografii poświęcony będzie właśnie Bańkowskiemu i jego fotografiom. Artysta był związany z Bydgoszczą – tu mieszkał i pracował, a po pracy tworzył. Zdjęcia i negatywy Bańkowskiego są obecnie częścią kolekcji bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa.

Jako architekt zaprojektował między innymi osiedle Błonie, którego budowę następnie uwieczniał szukając wyjątkowych i intrygujących kadrów. Był artystą wszechstronnym, nie bał się eksperymentów. Od roku 1965 był członkiem ZPAF, przyznano mu również tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Jego prace wystawiały galerie w Polsce i Europie (również za żelazną kurtyną – w Berlinie, Edynburgu, Lozannie, Paryżu i Brukseli).

Wykład z cyklu „Sztuka fotografii” poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Newsletter