Podstawy sztuki operatorskiej w filmie dokumentalnym

Kiedy?

2 marca 2024 r.
godz. 10:30-14:30 

Za pomocą analizy wybranych fragmentów filmów dokumentalnych wspólnie zastanowimy się czym charakteryzuje się praca autorów zdjęć w tym gatunku filmowym. Wyszczególnimy i omówimy różne warianty pracy operatora w trakcie realizacji filmów dokumentalnych. Przeanalizujemy pracę nad dokumentem wg. podstawowych rodzajów zdjęć:

  • Kamera uczestnicząca jako forma osobistej relacji filmowców z bohaterami.
  • Dokument obserwacyjny jako klasyczna forma nieingerowania w tworzywo filmu.
  • Home Video jako sposób przekazania intymności bohaterów filmu.
  • Esej dokumentalny jako forma uniwersalizacji, spojrzenia z góry na ważne, światowe tematy. W dalszej części zapoznamy się ze sposobami pracy w każdym z powyższych tematów. Omówimy podstawowe sposoby używania kamery, zastanego i naturalnego światła, posługiwanie się statywem i trudną sztukę filmowania z ręki.

Marcin Sauter – studiował Fotografię i Reżyserię Filmową. Fotoreporter Gazety Wyborczej. Fotosista teatralny i filmowy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Wieloletni wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Współtwórca idei Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć ponad dwudziestu filmów dokumentalnych i fabularnych. Laureat kilkudziesięciu nagród, w tym wielu głównych na festiwalach filmowych na całym świecie. Zdobywca głównej nagrody na najważniejszym światowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie i Złotej Żaby na festiwalu autorów zdjęć filmowych Camerimage. Otrzymał list gratulacyjny prezydenta RP za sukcesy artystyczne za granicą.

Newsletter