Grafika na której znajduje się okładka książki Uniwersytecki zodiak. Jak obcowanie z akademią spaskudziło nam charaktery, autorstwa Moniki Kwiecińskiej Zdrenki i Marcina T. Zdrenki. Książka jest koloru granatowego, a na jej środku znajduje się połączony ze słońce księżyc. Wokół nich napisane po rzymsku są kalendarzowe miesiące

„Uniwersytecki Zodiak” | wKoło literatury | Dyskusja z twórcami

Kiedy

15.05.2024 | 18:30

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 4. piętro | sala 407

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut
Przed wydarzeniem o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy Nikodema Pręgowskiego

Niesporczak, paw czy mrówka… Okazuje się, że spotkać je można nie tylko w przyrodzie, na wiosennym spacerze, ale czasem i w ławce szkolnej, na uczelni lub w pracy. Z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszamy Was na dyskusję wokół książki „Uniwersytecki zodiak. Jak obcowanie z akademią spaskudziło nam charaktery” autorstwa Moniki Kwiecińskiej-Zdrenki oraz Marcina T. Zdrenki.

Książka jest zaproszeniem do poznania osobliwej galerii zupełnie nowych figur zodiakalnych. Każda z nich posłużyła do sportretowania ludzi nauki w krzywym zwierciadle. Autorzy tekstu, razem z twórcą ilustracji Nikodemem Pręgowskim, żegnają tradycyjnego Lwa, Koziorożca, Ryby oraz Barana i zapraszają nas do nowego niebiańskiego zwierzyńca, zamieszkanego przez Woła, Hienę, Indora czy Kwokę. Czy „Uniwersytecki zodiak” to przełomowe astrologiczne studium, które wszystko zmienia, nie tylko na niebie, ale i na ziemi? Niekoniecznie. Może jednak stanowić dobry pretekst do dyskusji o stanie moralnym ludzi nauki, jak i kondycji samej akademii.

W naszym nowym cyklu „wKoło literatury” w postaci otwartej dyskusji będziemy omawiać różne teksty literackie. Swobodna rozmowa z twórcami z regionu kujawsko-pomorskiego stanie się doskonalą okazją do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, interpretacjami i refleksjami o ich książkach.

Monika Kwiecińska-Zdrenka – socjolożka, adiunktka w Instytucie Socjologii UMK w Toruniu, badaczka młodzieży, bezradności, sfery publicznej i zaangażowania obywatelskiego. Założycielka i właścicielka firmy badawczej „Soma”.

Marcin T. Zdrenka – filozof i etyk, profesor uczelni w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu, badacz cnót i przywar, współinicjator serii wydawniczej „Miniatury etyczne”, twórca podkastu „Pogawędnik Filozoficzny”.

Nikodem Pręgowski – grafik, ilustrator i twórca plakatów. Uczy projektowania graficznego, kaligrafii i typografii na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Założyciel wydawnictwa „Na przykład”. Laureat kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach i przeglądach plakatu. Jego prace pokazywane były, między innymi: w Belgii, Holandii, Czechach, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Niemczech, Norwegii, Peru, Słowacji, Turcji, USA.

W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupienia książki „Uniwersytecki zodiak. Jak obcowanie z akademią spaskudziło nam charaktery”.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo „Na przykład” i Księgarnia Kafka i Spółka.

Newsletter