Na grafice znajduje się połączony ze słońcem księżyc. Słońce i księżyc są koloru czerwonego, a na białym tle są niebieskie rysunki różnych zwierząt, między innymi: szczura, kukułki, pawia, byka. Grafika została wykonana przez Nikodema Pręgowskiego.

„Uniwersytecki Zodiak” | Wernisaż wystawy Nikodema Pręgowskiego

Kiedy

15.05.2024 | 18:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 4. piętro

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania wernisażu wystawy: około 30 minut (18:00-18:30)
Wystawa czynna na 4. piętrze od 15 maja do 3 czerwca 2024 roku
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00 i sobotę w godzinach od 9:00-13:00
Wstęp wolny | Po wernisażu o godzinie 18:30 odbędzie się dyskusja „wKoło literatury” | „Uniwersytecki Zodiak”

Wystawa grafik Nikodema Pręgowskiego pod tytułem „Uniwersytecki Zodiak” to podróż po pozornie dobrze wydeptanych niebieskich szlakach i opowieściach o konstelacjach gwiazd, które – jak wierzą niektórzy – mają wpływać na nasze usposobienie i los. Nie znajdziecie tu jednak dobrze znanych figur z popularnych horoskopów, bowiem astrologiczna wizja jest tylko uzupełnieniem dla zupełnie nowego wglądu w ludzką naturę.

Na wystawie zobaczymy 13 autorskich ilustracji pochodzących z książki „Uniwersytecki zodiak. Jak obcowanie z akademią spaskudziło nam charaktery” autorstwa Moniki Kwiecińskiej-Zdrenki oraz Marcina T. Zdrenki. Cykl jest osobliwą galerią zupełnie nowych zodiakalnych figur, które posłużyły do sportretowania w krzywym zwierciadle ludzi nauki – z przymrużeniem oka. Podobnie jak autorzy tekstu, którzy odwołują się do bogatej tradycji definiowania i opisywania ludzkich charakterów, Nikodem Pręgowski w swoich miniaturach pełnymi garściami czerpie z ikonografii kojarzonej z dawnymi rycinami astronomicznymi, mapami nieba czy studiami astrologicznymi wraz z ich graficznymi niuansami. Nasycone detalami ilustracje Nikodema pełnią nie tylko funkcję didaskaliów tekstu, lecz są jego uzupełnieniem – w każdej z nich znajdziecie wiele smakowitych drobiazgów i niejednoznacznych tropów interpretacyjnych.

Nikodem Pręgowski – grafik, ilustrator i twórca plakatów. Uczy projektowania graficznego, kaligrafii i typografii na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Założyciel wydawnictwa „Na przykład”. Laureat kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach i przeglądach plakatu. Jego prace pokazywane były, między innymi: w Belgii, Holandii, Czechach, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Niemczech, Norwegii, Peru, Słowacji, Turcji, USA.

Wystawa organizowana jest z okazji Tygodnia Bibliotek.

W trakcie wydarzenia istnieje możliwość zakupienia książki „Uniwersytecki zodiak. Jak obcowanie z akademią spaskudziło nam charaktery”.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo „Na przykład” i Księgarnia Kafka i Spółka.

Newsletter