Marta Rogalska kuca obok stolika, na którym stoi magnetofon szpulowy. Obok siedzi brązowo umaszczony pies w typie wyżła. Spogląda z zainteresowaniem na Martę Rogalską.
fot. Adam Krotofil

Szpulaki czyli radiowa przygoda z przeszłości!

Kiedy

21.10.2023

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 4. piętro

Pokaż na mapie

Zapraszamy dzieci i młodzież na Szpulaki, czyli warsztaty, podczas których wspólnie przygotujemy audycję radiową o współczesnym folklorze wykorzystując magnetofon szpulowy. W pierwszej części zastanowimy się, czym jest audycja radiowa i jak ją przygotować, porozmawiamy o folklorze: czym jest lub może być folklor i jaką historię chcemy opowiedzieć. Potem wyruszymy w teren…

Waszym zadaniem będzie zebranie nagrań dźwiękowych. Poszukajcie muzycznej odsłony lokalnego otoczenia; przeprowadźcie wywiady z mieszkańcami rodzimej miejscowości i nagrajcie ulicznych wykonawców. Zbierając nagrania opierajcie się na aktywnym słuchaniu nie tylko rozmówców i ich historii, ale też potencjału brzmieniowego przedmiotów, budynków i przyrody.

Szpulaki przybliżają warsztat pracy dawnych etnografów i etnografek, przypominają stare techniki nagrywania i proces przygotowywania audycji radiowych. Nasze działania inspirowane są postacią Anny Jachniny, dziennikarki Polskiego Radia PiK oraz jej ogromnym wkładem dla dokumentowania folkloru Kujaw, Pałuk, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia.

Dla kogo?

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 8-13 lat

Korzyści:

Uczestnicy/-czki warsztatów :

  • poznają stare techniki nagrywania i metody pracy radiowych dokumentalistów/ek
  • będą współtworzyć audycję radiową
  • nauczą się aktywnego słuchania
  • opowiedzą i nagrają historię, której być może jeszcze nikt nie słyszał

Kiedy?

21 i 22.10.2023 r., w godz. 10:00-13:00

Zachęcamy do zabrania wygodnego, luźnego ubrania.

Prowadząca:

Marta Rogalska – wokalistka, flecistka, edukatorka, improwizatorka, animatorka kultury. Śpiewa od dawna, koncertowała w Polsce, Danii, Norwegii, Ukrainie, Francji, Niemczech, Litwie. Interesuje się muzyką eksperymentalną, tradycyjną oraz szeroko pojętym nurtem world music. Obecnie realizuje projekt #JestemStąd czyli Akcja Odkrywania Folkloru Muzycznego skoncentrowany na poznawaniu muzyki tradycyjnej Kujaw.

Szpulaki czyli radiowa przygoda z przeszłości! to część projektu #JestemStąd czyli Akcja Odkrywania Folkloru Muzycznego, realizowanego w ramach stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Newsletter