Aparat fotograficzny Start 66 ustawiony na statywie. Z boku ma dołączoną lampę błyskową starego typu. Start 66 to ma kształt pionowej kostki, z przodu są dwa obiektywy, od góry wizjer. Lampa ma klosz w kształcie rozety, po środku jest miejsce na żarówkę.
Fot. Stanisław Jasiński

Polskie konstrukcje sprzętu fotooptycznego w latach 1954-1989 | Sztuka fotografii | wykład

Kiedy

06.12.2023 | 17:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 4. piętro | sala 407

Pokaż na mapie

Prowadzący

Stanisław Jasiński

Bilety

Wstęp wolny

W drugiej połowie XX wieku fotografowanie stało się nie tylko dziedziną sztuki, ale też popularnym hobby. Było to możliwe dzięki relatywnie dostępnym aparatom fotograficznym. Polscy inżynierowie, m.in. Olgierd Rutkowski, Krzysztof Meisner czy Feliks Sujkowski projektowali całkiem udane i bardzo popularne konstrukcje: małoobrazkowe aparaty Fenix i Alfa, średnio- i wielkoobrazkowe aparaty Druh i Ami.

Właśnie te aparaty, ich kolejne wersje będą tematem grudniowego wykładu z cyklu Sztuka fotografii. Dowiecie się, czy polskie aparaty mogły konkurować z podobnymi urządzeniami produkowanymi wtedy w Europie czy Japonii. O wszystkim opowie jak zawsze Stanisław Jasiński. Oprócz samych aparatów do wykonywania zdjęć potrzebne były również materiały światłoczułe. W ostatnie części wykładu usłyszycie też o najpopularniejszych filmach i papierach.

Wykład z cyklu „Sztuka fotografii” poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Informacje:

e-mail: weronika.droszcz@woak.pl
telefon: 695 385 110

Newsletter