Obraz Leonardo da Vinci Ostatnia wieczerza. Ostatnia wieczerza ukazuje scenę ostatniego wspólnego posiłku Chrystusa z apostołami przed pojmaniem na Górze Oliwnej i ukrzyżowaniem. Artysta ukazał na obrazie moment, wypowiedzenia przez Jezusa słów: Zaprawdę powiadam wam jeden z was mnie zdradzi. Zdanie to wywołało poruszenie wśród apostołów. Na twarzach i w gestach zgromadzonych wokół Chrystusa mężczyzn widać niedowierzanie, zszokowanie, gniew. Gestykulują oni, wstają z miejsc, żywo dyskutują.

Leonardo da Vinci – Ostatnia Wieczerza | DKJo! | dyskusja

Kiedy

28.02.2024 | 18:30

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala widowiskowa

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut

Podczas lutowego spotkania DKJo! po raz kolejny wspólnie zgłębimy tajemnice jednego z najbardziej znanych dzieł w historii sztuki. Tym razem bohaterem naszego spotkania będzie Leonardo da Vinci i znajdujący się w Mediolanie w kościele Santa Maria della Grazie pełen tajemnic fresk Ostatnia Wieczerza.

Czego doświadczycie podczas spotkania DKJo!

Porozmawiamy o dziele, które od wieków budzi emocje i nowe interpretacje, a za sprawą książki Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci” fresk stał się jednym z najpopularniejszych dzieł sztuki.

Poznamy historie, ciekawostki i anegdotki związane z obrazem.

Wspólnie zastanowimy się, czy siedząca obok Chrystusa postać to na pewno Św. Jan, czy może – jak chcą zwolennicy teorii spiskowych – Maria Magdalena?

Spróbujemy dociec, czy rzeczywiście w obrazie artysta ukrył tajemny przekaz i dlaczego obraz znika ze ściany refektarza kościoła Santa Maria della Grazie.

Jak zawsze będziecie mogli się podzielić swoimi interpretacjami tego wciąż wieloznacznego obrazu. Spotkanie, w którym każdy ma prawo głosu i własnej interpretacji omawianego dzieła, poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.

Newsletter