Jak wzmocnić kulturę w perspektywie lokalnej i regionalnej | Rozpoczynamy debatę

Naszym zdaniem większość kultury powstaje w mniejszych ośrodkach i w małych miejscowościach. Równocześnie ta lokalna aktywność jest mniej widoczna z perspektywy Warszawy. Dlatego chcemy rozpocząć debatę, podczas której zastanowimy się, co możemy zrobić, żeby głosy, potrzeby i opinie animatorów, twórców i menadżerów kultury były tak samo ważne bez względu na to, skąd są.

– Chcemy wierzyć, że jednym ze sposobów na dostrzeżenie tych potrzeb może być stworzenie trwałej, przemyślanej struktury, łączącej narodowe instytucje kultury z instytucjami regionalnymi, a te z kolei z jednostkami miejskimi, gminnymi, wiejskimi – mówią Katarzyna Pągowska i Łukasz Wudarski, dyrektorski duet WOAK-u. – Byłaby to sieć stałej współpracy, dzięki której instytucje centralne będą mogły poznać perspektywę małych jednostek – dodają. – Dzięki tej strukturze i współpracy z instytucjami regionalnymi mają wyrównany dostęp do przyznawanych centralnie pieniędzy, równe szanse na rozwój kompetencji oraz równy wpływ na zachodzące w kulturze zmiany.

Debatę chcielibyśmy rozpocząć podczas współKongresu Kultury 2024 w listopadzie tego roku.

Wspólnie z Alicją Jelińską z Nadbałtyckiego Centrum Kultury zgłosiliśmy temat „Czego nie widać z Warszawy, czyli jak połączyć centralną perspektywę rozwoju” jako propozycję debaty panelowej w obszarze „Kultura lokalna i regionalna”.

Istotne według nas zagadnienia to m.in.: Czy da się sprawić żeby głos osób i instytucji z małych miejscowości był słyszalny? Czy jest sposób na usłyszenie tej lokalnej perspektywy w Warszawie?

Odpowiedzi wspólnie poszukają:

  • Łukasz Wudarski (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu),
  • Alicja Jelińska (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku),
  • prof. Cezary Olbracht-Prądzyński (Uniwersytet Gdański, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), Natalia Gromow (Miejska Biblioteka Publiczna w Gdynii, Stowarzyszenie LABIB),
  • Monika Januszewska (Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo).

Jeśli Waszym zdaniem temat „Czego nie widać z Warszawy, czyli jak połączyć centralną perspektywę rozwoju” warto podjąć w ramach współKongresu Kultury 2024 zagłosujcie na stronie Narodowego Centrum Kultury na stronie współKongresu

Newsletter