Fragment prawego skrzydła obrazu Ogród Rozkoszy Ziemskich Hieronima Boscha, czyli tzw. Piekła Muzykantów. Postać ludzka z głową ptaka drapieżnego połyka nagiego człowieka. W tle wizerunki innych ludzi.

Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła | SztukArterie

Kiedy

31.01.2024 | 18:30

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala widowiskowa

Pokaż na mapie

Prowadzący

Łukasz Wudarski

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

(wykład będzie również transmitowany on-line
na Facebooku i YouTube)

Dziwak czy geniusz? Chory umysłowo szaleniec, tworzący podpowiadane przez chorobę dziwadła, czy raczej dokładnie planujący obraz artysta, w dziełach którego każdy, najmniejszy nawet element, ma znaczenie?

Obiegowe opinie głoszą, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów i nie ma się co dziwić, wszak jego obrazy przepełnione są dziwacznymi wyobrażeniami, monstrami, scenami obscenicznymi i wymyślnymi torturami. Wszystko to sprawiło, że wokół artysty narosła legenda twórcy chorego psychicznie, żyjącego na obrzeżach społeczeństwa. W najlepszym przypadku uznawano go za heretyka religijnego albo zwolennika alchemii i okultyzmu.

Tej ugruntowywanej przez stulecia legendzie przeczą dosyć dobrze udokumentowane fakty z jego życia, które ujrzały światło dzienne przy okazji wielkiej monograficznej wystawy artysty, która miała miejsce w roku 2016. Wykład w syntetyczny spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Kim w istocie był mistrz Hieronim Bosch? Jaka była jego rola w sztuce XV i XVI wieku, a jaką rolę jego niezwykłe dzieła pełnią dziś? Wystąpienie oparte zostanie na najnowszych interpretacjach, a także na wielu nieznanych dotąd ciekawostkach i analizach.

W wykładzie będzie można wziąć udział na żywo 31 stycznia 2024 r. w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, jak również uczestniczyć w nim on-line oglądając na profilach WOAK-u. Jak zawsze, będzie można zadawać pytania oraz dzielić się spostrzeżeniami i własnymi interpretacjami.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.

Newsletter