Grafika w kolorze sepii nawiązuje do starego kina. W centrum duża czarna cyfra 4 ma tle symbolicznego rysunku układu słonecznego. U góry litery DKF, poniżej napis Dyskusyjny Klub Filmowy, Filmowe przewroty kopernikańskie.

Filmowe Przewroty Kopernikańskie #4

Kiedy

19.09.2023 | 18:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
ul. Kościuszki 75-77 | 4 piętro

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

raz w miesiącu

We wrześniu zapraszamy na surrealistyczny film, który dorobił się statusu kultowego i jest często uważany za arcydzieło kina eksperymentalnego. Fabuła filmu jest niezwykle złożona i symboliczna, pełna surrealistycznych obrazów, alegorii i metafor.

W filmie wykorzystano liczne symbole, zarówno religijne, jak i kulturowe. Powstała w ten sposób niezwykła i zaskakująca opowieść, która pozostawia dużo miejsca dla interpretacji. To film pełen scen odważnych i kontrowersyjnych, ale też pełen znaczeń – głębszych niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Jego ekscentryczna estetyka i mistyczna treść przyciągają wielu widzów, którzy szukają filmów o unikalnym przekazie i formie.

Mikołaj Kopernik wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię. Tak najprościej definiujemy pierwszy przewrót kopernikański (a wtedy nawet Kopernikański). ⇒ Totalna, ⇒ całkowita, ⇒ radykalna zmiana sposobu widzenia i interpretowania otaczającego świata – tym w nauce są przewroty kopernikańskie. A w kulturze? Są dzieła, które zburzyły dotychczasowy porządek. Również w filmie…

Zachęcamy Was do rozmów o filmach, które pchnęły rozwój kinematografii w inną stronę.

WSTĘP WOLNY!