Na zdjęciu znajdują się trzy osoby na scenie podczas ceremonii. Po lewej stronie jest Katarzyna Pągowska, zastępczyni dyrektora WOAKu do spraw merytorycznych. W eleganckim garniturze w kratę, trzymająca dokumenty i uśmiechająca się. W środku stoi kobieta ubrana w jasną, długą suknię z czarnymi wzorami na rękawach, mająca na nogach różowe buty. Po prawej stronie mężczyzna w szarym stroju trzyma mikrofon i kartki. W tle widać ekran z logo różnych organizacji, w tym Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i Associacioó Colla de la Geganta Frida de Tarragona, C Galleri, Shibboleta Cooperatiwa S
W ubiegłym tygodniu Katarzyna Pągowska z rąk Kirsi Mustalahti odebrała nagrodę za projekt Niewidzialny obraz. Wśród innych nagrodzonych instytucji są również: Shibboleth Cooperativa Sociale z Włoch, Associació Colla de la Geganta Frida de Tarragona z Hiszpanii i Galeria G18 z Wydziału Komunikacji Miltimedialnej Uniwersytetu Tomáša Baty w Zlinie (Czechy).

Nasz europejski sukces

Wiosną dołączyliśmy do prestiżowej organizacji European Network of Cultural Centres. Sieć ta skupia obecnie ponad 3000 ośrodków kultury z blisko 20 krajów. Są to zarówno ośrodki w niewielkich miejscowościach na terenach wiejskich, jak i centra kultury w największych aglomeracjach Wspólnoty. Jak podają statystyki, ENCC sieciuje ponad 15 tysięcy osób pracujących w szeroko pojętym sektorze kultury.

– Dzięki uczestnictwu w sieci poznajemy inne perspektywy – wyjaśnia Katarzyna Pągowska, zastępczyni dyrektora WOAK-u do spraw merytorycznych. – Podpatrujemy, wymieniamy doświadczeniami i poznajemy modele działania instytucji kultury, ale też konkretne rozwiązania projektowe z innych krajów – dodaje.

W tym roku sieć ENCC w ramach programu Up Grants ufundowała mikrogranty na realizację projektów „promujących integrację w kulturze i poprzez kulturę”. Bardzo cieszymy się, że właśnie nasza propozycja znalazła uznanie głosującej społeczności i eksperckiego jury w składzie: Kirsi Mustalahti, Zita Holbourne, Diana Anselmo, Markku Turunen, Piotr Michałowski, Sara Turra, Cigdem Ozdemircelik i Sophie Dowden.

W ramach sekcji mikrograntów „Building inclusive narratives” (Budowanie włączających narracji) zrealizujemy projekt „Invisible Painting. Art Discussion Series” (więcej informacji o samym projekcie pod tym linkiem).

W ubiegłym tygodniu w Rydze odbyła się doroczna konferencja sieci ENCC „Tracing the Trails”. Hasłem tegorocznej edycji był postulat „O kulturę włączającą w w nierównych czasach”. (For Inclusive Culture in Unequal Times). Na konferencji reprezentowała nas Katarzyna Pągowska, która z rąk Kirsi Mustalahti odebrała nagrodę dla naszego projektu oraz prowadziła warsztaty dla osób uczestniczących w ryskim spotkaniu.

Jak przyznała, było to cenne doświadczenie, a sama wizyta w Rydze zaowocowała nawiązaniem wielu nowych kontaktów, dzięki którym systematycznie rośnie znaczenie WOAK-u na ogólnopolskiej i europejskiej mapie kulturalnej.

Newsletter