Surrealistyczny obraz Rozstrzelanie. Na tle białej ściany, z lewej ukazuje stojącego boso z opuszczonymi dłońmi mężczyznę w brunatno oliwkowo zielonej marynarce i ciemno niebieskich spodniach oraz trzy kolejne postaci mężczyzn stojących po lekkim skosie w głąb na prawo, stanowiących jego zwielokrotnienie. Ulegają oni stopniowej deformacji, zmianie koloru i wielkości. Ich sylwetki są uproszczone, płaskie.

Andrzej Wróblewski. Rozstrzelanie VIII | DKJo!

Kiedy

27.03.2024 | 18:30

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala widowiskowa

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut

Podczas kolejnego DKJo! wspólnie zgłębimy tajemnice obrazu o ogromnej sile odziaływania. Tym razem będzie to dzieło XX-wieczne, pędzla jednego z najważniejszych twórców polskiej sztuki nowoczesnej Andrzeja Wróblewskiego. Rozstrzelanie VIII (surrealistyczne) to najsłynniejszy obraz z cyklu ośmiu płócien zgłębiających temat egzekucji. Pozornie przedstawiające grupę mężczyzn, w istocie ukazuje jednego człowieka w kolejnych fazach umierania – od deformującego paroksyzmu, przez utratę barwy, po rozczłonkowanie ciała.

Czego doświadczycie podczas spotkania DKJo!

Porozmawiamy o dziele, które poraża swoją siłą oddziaływania i jest wizytówką polskiej sztuki powojennej. Poznamy historie i ciekawostki związane z obrazem. Zastanowimy się, na ile Wróblewski inspirował się malarstwem Francisco Goyi. Wspólnie będziemy dociekać, jaką rolę w obrazie odgrywa obecność niebieskiego koloru. Zastanowimy się, czy rzeczywiście mamy tu do czynienia z próbą artystycznej analizy śmierci.

Jak zawsze będziecie mogli się podzielić swoimi interpretacjami obrazu. Spotkanie, w którym każdy ma prawo głosu i możliwość swojej interpretacji omawianego dzieła, poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.

Newsletter