Archiwalna czarno-biała fotografia pochodu z okazji 1 maja. Mężczyźni idący na czele grupy niosą transparenty z napisami Foton oraz Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne. W tle secesyjne kamienice w Bydgoszczy, obok pochodu stoi stary samochód ciężarowy.

Sztuka fotografii | Polski przemysł fotochemiczny po 1945 r.

Kiedy

11.10.2023 | 17:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77 | 4. piętro

Pokaż na mapie

Prowadzący

Stanisław Jasiński

Bilety

Wstęp wolny

Świetnie prosperujące w latach 30. ubiegłego wieku prywatne zakłady i manufaktury fotochemiczne (jak np. bydgoska Alfa) zostały w czasie wojny niemal doszczętnie zniszczone. Do ich odbudowy przystąpiono już w 1945 r., ale zgodnie z obowiązującymi w gospodarce socjalistycznej zasadami, połączono je w koncern FOTON i w szybkim czasie nazwa ta stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w PRL.
Równocześnie od podstaw budowano nowe fabryki produkujące materiały negatywowe i pozytywowe oraz sprzęt fotograficzny. Pracowali w nich doskonale wykształceni chemicy, konstruktorzy i mechanicy. W roku 1951 wdrożono do produkcji aparat fotograficzny Start. Był on opracowany przez polskich wynalazców, którzy inspirowali się jednak różnymi konstrukcjami zachodnimi. Od tego momentu branża fotochemiczna zaczęła się w błyskawicznym tempie rozwijać, stając się znaczącą gałęzią PRL-owskiego przemysłu.

Wykład z cyklu „Sztuka fotografii” poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Wstęp wolny!

Więcej informacji:
weronika.droszcz@woak.pl
tel. 695 385 110

Newsletter