Połączył nas WOAK! | wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia instytucji

Kiedy

13.05.2025 | 12:15

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Toruń, ul. Kościuszki 75-77, 5. piętro | parter

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Z okazji 50-lecia WOAK-u zapraszamy na wyjątkową wystawę fotograficzną, przygotowanej przez byłe pracowniczki instytucji: Małgorzatę Gardziołę, Barbarę Płanetę i Alicję Usowicz. Ekspozycja zabierze Was w podróż przez minione pięć dekad, ukaże kluczowe momenty, postaci i wydarzenia, które miały wpływ na rozwój WOAK-u.

Wystawa przypomina o pasji, zaangażowaniu i twórczym duchu ludzi, którzy tworzyli instytucję. Dzięki fotografiom zobaczycie, jak zmieniał się WOAK (a wcześniej WDK), ale też poczujecie atmosferę przeszłości i odkryjecie, co sprawia, że miejsce to – chociaż w różnych lokalizacjach – wciąż ma szczególne znaczenie.

To doskonała okazja, by na nowo spojrzeć na historię WOAK-u i dostrzec to, co przez te lata pozostało niezmienne – pasję ludzi, którzy współtworzyli kulturę.

Wystawa będzie czynna od 13 do 31 maja 2025 roku na parterze Młynów Kultury od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00 i sobotę w godzinach od 9:00-13:00. Wstęp wolny.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się podczas obchodów jubileuszu 50-lecia WOAK-u we wtorek 13 maja o godzinie 12:15.

„Dzięki pracownikom i pracowniczkom, którzy sięgnęli do domowych archiwów możemy pokazać unikalne zdjęcia z lat 70. i 80. Dziękujemy.
Wybór zdjęć jest nieprzypadkowy. To tylko delikatne muśnięcie 50-letniej historii instytucji w obrazach. Zależało nam przede wszystkim na pokazaniu emocji, atmosfery i różnorodności działań. Chciałyśmy pokazać ludzi WDK-u i WOAK-u, dzięki którym jest to wzruszająca, twórcza i inspirująca historia.”

Małgorzata Gardzioła

„Ta wystawa, to nasze wspólne wspomnienia. To przedłużenie trwania ludzi, zdarzeń. Łączy różne czasy, miejsca i osoby. Na tej osi czasu fotografie wzajemnie się przenikają i łączą przeszłość z teraźniejszością. Są świadectwem budowy tożsamości instytucji przez czas, historię i możliwości. Dają obraz przemian uczestnictwa w kulturze w aspekcie przemian politycznych, społecznych i kulturowych. Ta wystawa to również obraz przemian będących konsekwencją transformacji cyfrowej.

Na wystawie pojawiają się zdjęcia obrazujące naszą pracę, ale też czas wytchnienia i zabawy. W sytuacjach codziennych i gdy świętujemy. Na zdjęciach widzimy tych, którzy nas poprzedzali, pracują obecnie i tych, których już nie ma między nami. W ten sposób możemy przywrócić o nich pamięć.“

Barbara Płaneta

Newsletter