Organizujemy jedną z debat współKongresu Kultury

Czego nie widać z Warszawy, czyli jak połączyć centralną perspektywę rozwoju kultury z tą regionalną i gminną? – taki temat debaty panelowej zaproponowaliśmy wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku do programu współKongresu Kultury, który odbędzie się w Warszawie w dniach od 7 do 9 listopada.

Propozycja toruńskiego WAOK-u i gdańskiego NCK-u spotkała się z dużym zainteresowaniem osób, które planują udział we współKongresie Kultury. Spośród wszystkich propozycji debat w panelu „Kultura lokalna i regionalna” zdobyliśmy najwięcej głosów. Jesteśmy przekonani, że każda strategia rozwoju kultury musi uwzględnić perspektywę zarówno lokalną, jak i regionalną. Zaufanie, którym nas obdarzyliście traktujemy też jako zielone światło do zorganizowania debaty, podczas której zastanowimy się wspólnie, co możemy zrobić, żeby głosy, potrzeby i opinie animatorów, twórców i menadżerów kultury były tak samo ważne bez względu na to, skąd są.

Jednym z elementów tej debaty będzie właśnie nasz udział we współKongresie Kultury 2024. Wspólnie z Alicją Jelińską z Nadbałtyckiego Centrum Kultury przeprowadzimy dyskusję w panelu „Kultura lokalna i regionalna”.

Istotne według nas zagadnienia to między innymi.: Czy da się sprawić żeby głos osób i instytucji z małych miejscowości był słyszalny? Czy jest sposób na usłyszenie tej lokalnej perspektywy w Warszawie?

Odpowiedzi wspólnie poszukają:

  • Łukasz Wudarski (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu),
  • Alicja Jelińska (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku),
  • prof. Cezary Obracht-Prądzyński (Uniwersytet Gdański, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), Natalia Gromow (Miejska Biblioteka Publiczna w Gdynii, Stowarzyszenie LABIB),
  • Monika Januszewska (Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo).

Newsletter