Zdjęcie przedstawia grupę ludzi leżących na trawie, tworzących kształt liter LWT. Zdjęcie wykonane jest z góry, widać również ścieżkę biegnącą obok trawnika. Na trawie rosną małe drzewa. Zdjęcie wykona Robert Woźniak
Fot. Robert Woźniak

Lato w teatrze na półmetku | Co jest „Cichym zabójcą”

Czas szybko płynie. Półkolonie latoteatralne już na półmetku. W tym roku jesteśmy w Białych Błotach, gdzie wspólnie z Gminnym Centrum Kultury „Robimy święto młodzieży”. Jak zapewnia Agnieszka Zakrzewska, pomysłodawczyni projektu i jego koordynatorka, pomimo pogody w kratkę, atmosfera jest znakomita.

– Robimy wideoinstalacje i działamy teatralnie – dodaje. Nasi instruktorzy i instruktorki wspólnie z młodzieżą eksplorują wybrany przez młodych temat „Cichy zabójca”, czyli ten, który zabija nas od środka (np. krytyk wewnętrzny, zazdrość, głos, który osłabia i podcina skrzydła, mylne przekonania na swój temat itp.) lub ten, który zabija nas z zewnątrz (np. raniące słowa, hejt, ocena, presja itp.).

– Rozmawialiśmy o tym, co przychodzi z zewnątrz, a co robimy sobie sami – wyjaśnia Agnieszka.

Pierwszy tydzień bardzo owocnej pracy zakończyła luźna sobota z pizzą, ogniskiem i piankami. Natomiast codziennym poobiednim rytuałem naszego tegorocznego Lata w teatrze jest gra w mafię. Można powiedzieć, że na Lecie w teatrze w tym roku trup ściele się gęsto…
Młodzież tworzy rozmaite „sytuacje teatralne”, a także wideoinstalację inspirowaną kampanią Unicefu „Jeden strzał” i działaniami performatywnymi Mariny Abramović i jej porównaniami do brzydkiego kaczątka z baśni Andresena.

Jeśli chcecie poznać efekty dwutygodniowej twórczej pracy, obejrzyjcie performans „Cichy zabójca” – już w sobotę, 6 lipca o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach.

„Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

“Lato w teatrze” dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Newsletter