Fot. Justyna Musiał

„Kobiety i rośliny w folklorze polskim” | wKoło literatury | dyskusja

Kiedy

27.06.2025 | 18:30

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ulica Kościuszki 75-77 | 4. piętro | sala 407

Pokaż na mapie

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje: Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut

Wstęp wolny

Są opowieści, które pachną suszonym rumiankiem, brzmią jak skrzypienie drewnianych podłóg w starych chałupach i dotykają nas jak czułe ręce kobiet, które wiedziały co zebrać, żeby pomóc, ukoić, ocalić.

Sara Orzechowska przez lata zbierała opowieści kobiet, ich gesty, rytuały, relacje z roślinami. Historie o tych które sadziły, zrywały, śniły, przekazywane były często tylko ustnie – córkom i wnuczkom. Efektem tych badań jest książka „Kobiety i rośliny w folklorze polskim” – intymna, naukowa i wciągająca opowieść o świecie, który wciąż żyje w pamięci, tradycjach i pieśniach.

Właśnie o tych niezwykłych relacjach i przenikaniu się świata kobiet i roślin porozmawiamy podczas kolejnego spotkania „wKoło literatury” 27 czerwca. Naszą gościnią będzie dr Sara Orzechowska, autorka książki „Kobiety i rośliny w folklorze polskim”. Etnobotaniczka, zielarka i antropolożka – wnika głęboko w kulturowo-ekologiczną sieć relacji między kobietami a światem roślin. Pokazuje, że to, co rośnie wokół nas, nie było tylko tłem – miało znaczenie, moc, symbolikę. A każda roślina miała swoją płeć, swój los i swoje miejsce w cyklu życia – zupełnie jak ludzie.

W cyklu „wKoło literatury” podczas otwartej dyskusji omawiamy różne teksty literackie. Swobodna rozmowa z twórcami i twórczyniami z regionu jest doskonałą okazją do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, interpretacjami i refleksjami o ich książkach.

Dr Sara Orzechowska – od dziewięciu lat zajmuje się etnobotaniką, zielarstwem i folklorem. Ukończyła studia z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, pobierając nauki biologiczne i antropologiczne i pisząc pracę licencjacką na temat „Rośliny nieśmiertelności w mitach i legendach kultur indoeuropejskich”. Kontynuowała naukę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, zdobywając tytuł magistra folklorystyki i antropologii, a niedawno obroniła doktorat z zakresu etnobotaniki na temat „Tyś mnie tu nie sadził, ty mnie nie będziesz zżynał. Relacje kobiet z roślinami w folklorze polskim”, który ukazał się jako książka „Kobiety i rośliny w folklorze polskim”. Sara prowadziła badania w Laboratorium Etnobotanicznym Uniwersytetu Narodowego Autonomicznego Meksyku. Z wykształcenia jest również zielarzem-fitoterapeutą oraz certyfikowanym towaroznawcą zielarskim. Ukończyła kursy uniwersyteckie z zakresu botaniki farmaceutycznej, fitochemii i fizjologii roślin na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jest autorką licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Była pomysłodawczynią i koordynatorką takich projektów edukacyjnych jak „Na len! Na konopie! Słowiańskie święta roślinne”, „Etnospiżarnia ziemi dobrzyńskiej” czy „Herbarium Anny Wazówny”. Jest założycielką Fundacji Linnum, znanej szerzej jako „Chwaściory”.

Spotkanie wKoło literatury poprowadzi dr Monika Dejnecka.

Newsletter