Obraz „W oranżerii” Eduarda Maneta pokazuje parę małżonków, na co wskazują obrączki na ich palcach, znajdującą się w ogrodzie w otoczeniu roślin. Kobieta ma na sobie długą szarą sukienkę, a na głowie jasną czapkę. Kobieta siedzi lewym bokiem na ławce i obojętnym wzrokiem patrzy przed siebie. Prawą ręką podtrzymuje parasol spoczywający na jej kolanach, a lewą opiera się o oparcie ławki. Za kobietą stoi mężczyzna ubrany w czarna kurtkę i jasnobrązowe spodnie, w lewej ręce trzyma cygaro. Opierając się o ławkę, patrzy na kobietę.

Eduard Manet – W Oranżerii | DKJo!

Kiedy

14.11.2024 | 18:30

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala 506 A

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut

Podczas kolejnego spotkania DKJo! wspólnie zgłębimy jedno z najciekawszych dzieł Eduarda Maneta zatytułowane W cieplarni. Ten obraz z 1879 roku, pozornie ukazujący scenę zwyczajnego popołudnia spędzonego w oranżerii, pełen jest dwuznaczności, które zapraszają widza do głębszej interpretacji. Para, która pozowała do dzieła, to przyjaciele Maneta – Państwo Guillemet, ale obraz nie jest klasycznym portretem. Na pierwszy rzut oka wydaje się że obraz przedstawia portret męża i żony spędzających czas w modnej oranżerii. Jednak dokładniejsza analiza malowidła odkrywa bardziej złożone i wieloznaczne relacje między postaciami.

Obraz ukazuje kobietę siedzącą na ławce i mężczyznę stojącego za nią, jednak gesty, spojrzenia oraz ich pozycje wywołują więcej pytań niż odpowiedzi. Niezakryta ręka kobiety, rękawiczka leżąca na kolanach i cygaro w dłoni mężczyzny zdają się sugerować coś więcej niż tylko przypadkową scenę towarzyską. Czy to aluzja do skomplikowanej relacji, czy może obraz oddaje kobiecą samotność i zamknięcie w klatce małżeństwa? A może para wcale nie jest małżeństwem, a kobieta spotyka się z kimś, kto nie jest jej mężem?

Podczas spotkania:

  • Porozmawiamy o bogactwie symboli i ukrytych znaczeniach zawartych w obrazie.
  • Zastanowimy się nad możliwymi interpretacjami relacji między postaciami.
  • Odkryjemy wieloznaczność tytułu oraz historyczne i ikonograficzne wskazówki, które pozwalają zrozumieć dzieło na wielu poziomach.
  • Wspólnie będziemy analizować, jak Manet za pomocą malarstwa opowiada o subtelnych relacjach międzyludzkich.

Jak zawsze, każdy uczestnik będzie mógł podzielić się swoimi przemyśleniami i interpretacjami dzieła. Spotkanie poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.

Newsletter