Zdjęcie przedstawia dwie rozmawiające ze sobą kobiety. Starsza, z krótkimi blond włosami, ma twarz skierowaną w swoją lewą stroną. Patrzy na swoją młodszą koleżankę, również blondynkę, z włosami spiętymi w kucyk. Obie ubrane są w czarne stroje. Siedzą przy stole nakrytym czarnym obrusem. Po lewej stronie na stole stoi otwarta drewniana skrzynka. W tle znajduje się czarna ściana.
Fot. Mikołaj Kuras

Budowniczki | spektakl

Kiedy

7 lutego godzina 11:00 | 8 lutego godzina 18:00 | 9 lutego godzina 17:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala widowiskowa

Pokaż na mapie

Bilety

Bilet normalny 20 złotych

Bilet ulgowy 15 złotych

+ Kup bilet

Dodatkowe informacje

Czas trwania: około 1 godziny

Kiedyś, całkiem niedawno, żyły w naszym regionie. Religijna znachorka z Dorposza Szlacheckiego, dyrektorka domu kultury z Gostycyna, żona sołtysa z Małej Kloni, gosposia księdza Lewańczyka z Łobdowa. Była też pani Zosia z KGW Sokołowo, Renata – organizatorka życia zespołu Bladowiacy, Irena – lekkoatletka z Mędromierza oraz Amelia – ziemianka prowadząca w pałacu lekcje dla kobiet. Co je łączy? Jaka pajęczyna? Jak zostały zapamiętane i zapisane w opowieściach prawdziwych i nieprawdziwych, które wciąż powtarzają ci, którzy je znali.

Spektakl „Budowniczki” opowiada o pamięci. Próbuje z różnych stron zobaczyć świat kobiet o wielkiej mocy, które pozostawiły po sobie potężne fundamenty dla rozwoju kolejnych pokoleń. Wykonywały codziennie tytaniczną pracę, budując rzeczywistość, podtrzymując życie, dbając o wartości. Jak zapisały się w naszej dzisiejszej zbiorowej świadomości? Z odrobiną ironii i humoru, a także z zaproszeniem do refleksji, na scenie odbywa się zabawa w przywoływanie duchów.

Reżyseria: Paweł Paszta

Scenariusz: Magdalena Jasińska i Paweł Paszta na podstawie wywiadów i archiwalnych materiałów zebranych w województwie kujawsko-pomorskim razem z Anną Weistock-Mentel

Muzyka: Paweł Paszta

Aranżacje: Igor Nowicki

Światła: Adam Mazurkiewicz

Dźwięk: Mikołaj Kiełbasiewicz

Produkcja: Anna Weistock-Mentel, Maja Niedlich

Obsada:

  • Marta Parfieniuk-Białowicz
  • Grażyna Rutkowska-Kusa

W spektaklu wykorzystujemy fragment książki „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak oraz wiersz „Nie mogę trafić” księdza Jana Twardowskiego.

Premiera: 30 listopada 2024 roku
Spektakl powstał w ramach Festiwalu Zapomnianych Kultur „Budowniczki. Herstorie kobiet odważnych”.

Newsletter