Stare zdjęcia rozrzucone na stole, na których leży książka Archeologia fotografii Jerzego Lewczyńskiego.

Archeologia fotografii Jerzego Lewczyńskiego | Sztuka Fotografii

Kiedy

07.02.2024 | 17:00

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 4. piętro | sala 407

Pokaż na mapie

Prowadzący

Stanisław Jasiński

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania spotkania: około 1 godziny i 30 minut

Czym jest archeologia fotografii? Formalnie termin ten w latach 90. zdefiniował Jerzy Lewczyński, który jako praktykę artystyczną stosował archeologią fotografii w swojej twórczości od roku 1971.

Samo pojęcie nierozerwalnie wiąże się z postacią tego wybitnego artysty, dlatego to właśnie Jerzy Lewczyński będzie bohaterem pierwszego w 2024 roku wykładu z cyklu Sztuka fotografii. Korzystanie we własnej twórczości z cudzych zdjęć rodzinnych czy towarzyskich nie jest praktyką odosobnioną. Jednak Jerzy Lewczyński oparł na takiej formie cały język artystyczny, czy wręcz filozofię twórczą.

Kontekstem Jerzego Lewczyńskiego i jego koncepcji Archeologii fotografii będzie m.in. działalnośc archeologów angielskich i amerykańskich – twórców metody archeology of us czyli archeologii nas samych.

Archeologia współczesności stała się formą interdyscyplinarnego zaangażowania w badanie pozostałości po nieodległej, ale już przeszłości – wyjaśnia Stanisław Jasiński, który przygotował i poprowadzi wykład. – Czerpie inspiracje i jest w ciągłym dialogu z pokrewnymi dyscyplinami naukowymi, np. ze studiami dziedzictwa kulturowego, geografią zmian cywilizacyjnych, antropologią kulturową, etnografią, czy kulturoznawstwem – dodaje.

Wykład z cyklu „Sztuka fotografii” poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Więcej informacji:

e-mail: weronika.droszcz@woak.pl
telefon/SMS 695 385 110

Newsletter