Obraz autorstwa Niny Marszałek, na którym przedstawiony jest zarys głowy. Na całej głowie znajdują się oczy, które płaczą złotymi łzami. Głowa jest na tle wzoru czarnobiałej kratki. Cały motyw obrazu znajduje się w beżowej ramce o nieregularnych kształtach, otoczonej perełkami.

Antyświaty | Mogłoby mnie nie być | Wystawa malarstwa i grafiki Niny Marszałek

Kiedy

19 marca do 9 kwietnia 2024

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 4. i 5. piętro

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Wystawa czynna od 19 marca do 9 kwietnia na 4 i 5. piętrze
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00
i sobotę w godzinach od 9:00 do 13:00
oraz w czasie wydarzeń organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Do 9 kwietnia na czwartym i piątym piętrze WOAK-u możecie przenieść się w mroczny i hipnotyzujący świat twórczości Niny Marszałek i obejrzeć aż dwie wystawy artystki: „Mogłoby mnie nie być” – cykl grafik oraz „Antyświaty” – wystawę malarstwa. Nina Marszałek w swojej twórczości eksploruje artystycznie emocje takie jak lęk, bezradność, nieufność oraz interpretuje wizualnie teorię antymaterii. Jej prace eksponowane były na wystawach w kraju i za granicą między innymi na: International Print Exchange Exhibition Printcard, Wrocław 2018, II Międzynarodowym Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/2019, XVII Międzynarodowym Konkursie Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego 2019 czy 4th International Printmaking Triennal, Belgrade, Serbia 2020, a dyplom magisterski w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK w 2022 roku oraz w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu w ramach wystawy „DYPLOM 2022. Najlepsze Dyplomy Wydziału Sztuk Pięknych UMK” w 2023 roku.

Mogłoby mnie nie być | wystawa grafik | 4. piętro

Choć lęk jest uczuciem ważnym i potrzebnym, czasem staje się tak przytłaczający, że nie można oddychać. Na grafikach eksponowanych na czwartym piętrze WOAK-u przedstawiony jest stan maskowania nieufności, permanentnego poczucia winy, zagubienia w otaczającym świecie. Stan, w którym samotność zabija, a dusza wyje. „Mogłoby mnie nie być” jest wyróżnionym dyplomem artystycznym zrealizowanym pod kierunkiem dr hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK w Pracowni Litografii Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Litografia to tradycyjna technika druku płaskiego, w której rolę matrycy odgrywa specjalnie spreparowany kamień wapienny. Rysunek opracowuje się kredką i tuszem bezpośrednio na nim, a następnie wytrawia się roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Właściwości techniki sprawiają, że tylko zarysowane, czyli zatłuszczone miejsca przyjmują farbę drukarską, natomiast fragmenty bez rysunku pozostają niezatłuszczone. Odbitki wykonuje się, przykładając papier do matrycy i przesuwając całość pod prasą litograficzną. Poprzez wykorzystywanie nietypowych dla tradycyjnych technik graficznych elementów, jakich jak złota folia naklejona na każdej pracy, Nina Marszałek buduje swoją przejmującą opowieść o neurotyzmie, zmaganiach neurotyka z nerwicami, fobiami, bezradnością.

Katalog prac: https://drive.google.com/file/d/1apftxI3zvuiL0OuHO7lyCwMeXpTsrwF/view?usp=drive_link

Antyświaty | Wystawa malarstwa | 5. piętro

„Mogą istnieć całe antyświaty i antyludzie, zbudowani z antycząstek. Jeśli jednak spotkasz antysiebie, nie podawaj mu ręki! Znikniecie obaj w wielkim błysku światła.”

Stephen Hawking, „Krótka historia czasu”

Wystawa malarstwa Niny Marszałek, którą możecie podziwiać na piątym piętrze WOAK-u, składa się z obrazów malowanych na płótnie w autorskiej technice, łączącej różne media tradycyjne: farby akrylowe, tusze, cienkopisy, ecolinę, a także szlagmetal i gotowe elementy w postaci perełek naklejanych na płótno. Wykorzystanie tylu środków plastycznych było pewnego rodzaju wyzwaniem, a także drogą pełną eksperymentów, prób i błędów, pracą składającą się z wielu etapów, czasochłonną, eksploracyjną. Metaforyczny świat, który stworzyła autorka jest wizualną interpretacją cytatu Stephena Hawkinga z „Krótkiej historii czasu”.

Katalog prac: https://drive.google.com/file/d/1su5GDCFTuDBu0as8roCERoZG8NA2iPWD/view?usp=drive_link

Nina Marszałek – urodzona w 1997 roku w Toruniu, absolwentka Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W dorobku artystycznym ma 4 wystawy indywidualne oraz ponad 30 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się także w kolekcjach prywatnych. Jest laureatką Nagrody Dydaktycznej Kierunku Grafika / Specjalność Grafika Warsztatowa im. prof. Edmunda Piotrowicza za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2018/2019 oraz stypendystką Ministra Edukacji i Nauki, Miejskiego Stypendium dla studentów Miasta Torunia oraz Rektora UMK dla najlepszych studentów. Zajmuje się malarstwem, ilustracją oraz grafiką użytkową. Tworzy w technikach tradycyjnych, eksperymentuje z nimi, łącząc ze sobą i szukając nieoczywistych rozwiązań formalnych. Pracuje jako specjalistka do spraw grafiki w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Newsletter