Centralny fragment obrazu Alegoria Malarstwa Jana Wermera. Obraz przedstawia malarza i jego modelkę w bogato urządzonym pokoju. Dziewczyna ma wieniec laurowy na głowie, ubrana jest w niebieską suknię, w lewej ręce trzyma księgę, a w prawej długą trąbkę. Malarz, siedzi tyłem na taborecie przed sztalugami i maluje modelkę. Na płótnie widać już namalowany wieniec. Na stole znajdują się różne przedmioty: maska, stojąca gruba księga, otwarty zeszyt i zwisające tkaniny.

„Alegoria Malarstwa” Jana Vermeera – próba zrozumienia | SztukArterie

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala widowiskowa

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Czas trwania wydarzenia: około 1 godzina i 30 minut
Wykład będzie również transmitowany online na Facebooku i YouTubie WOAK-u,
a następnie dostępny wraz z napisami na naszym YouTubie.

Kolejny wykład w ramach SztukArterii poświęcony będzie „Alegorii Malarstwa”, jednego z najbardziej tajemniczych i wieloznacznych obrazów, jakie stworzył Jan Vermeer.

Mistrz intymnych scen rodzajowych, geniusz gry światłem i kolorem, artysta którego wkrótce zapomniano, by odkryć na nowo dopiero w połowie XIX wieku. Zostawił po sobie nieco ponad 30 obrazów. Znajdująca się w Wiedniu „Alegoria Malarstwa” jest jednym z największych arcydzieł i malowidłem, w którym chociaż na chwilę malarz, uchylając rąbek tajemnicy, odsłania nam swój warsztat. Jakie jest przesłanie tego obrazu? Kim jest kobieta, którą portretuje artysta? I czy na pewno są to plecy samego Vermeera? Tego wszystkiego dowiemy się podczas kolejnych SztukArterii.

Jak zawsze wystąpienie wzbogacone zostanie o multimedia i wiele intrygujących anegdotek.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.

Newsletter