Universal Art Design

W lewym dolnym rogu znajduje się biały, pogrubiony napis Universal Art Design. Po prawej stronie widiczny jest szeroki pasek ułożony w kształt podwójnej elipsy. Jest on w kolorze jasnożółtym, ciemnożółtym i białym. Wszystko znajduje się na czarnym tle.

Idea projektu

Projekt opiera się na wywodzącej się z architektury filozofii uniwersalnego projektowania. Oznacza ono projektowanie produktów, środowiska, programów i usług w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich, w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania.

Dążymy do stworzenia modelu, który przeniesie tę filozofię na grunt sztuk performatywnych, otwierając nowe możliwości twórcze i wzbogacając doświadczenia odbiorców. Wierzymy, że dostępność może stać się impulsem do innowacyjnych rozwiązań, inspirując osoby zajmujące się sztuką do poszukiwania nowych środków wyrazu i tworzenia bardziej otwartej przestrzeni twórczej dla wszystkich.

Partnerzy projektu:

Partnerami projektu są: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu (Polska), Teatro Stabile del Veneto (Włochy) i Kulturanova (Serbia).

Projekt Universal Art Design jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu Kreatywna Europa.

Cel projektu:

Celem projektu jest zaangażowanie 36 młodych osób z Polski, Serbii i Włoch zajmujących się sztukami performatywnymi (do 35 roku życia), w tym osób z niepełnosprawościami i należących do grup marginalizowanych w tworzenie nowych narzędzi artystycznych rozwijających model projektowania uniwersalnego przy tworzeniu performansów i spektakli teatralnych.

Szukamy osób, dla których sprawiedliwość społeczna, równość i różnorodność są ważnymi wartościami i które chcą rozwijać swoje kompetencje w zakresie praktyk antydyskryminacyjnych w sztuce i uniwersalnego projektowania.

Projekt zmierza do stworzenia oraz przetestowania modeli projektowania uniwersalnego w sztukach peformatywnych, by uwrażliwiać oraz podnosić kompetencje osób artystycznych w krajach partnerskich oraz wspierać ich pełnoprawne włączanie w edukację oraz główny obieg artystyczny.

Dla kogo?

Do udziału w projekcie zapraszamy grupy artystyczne złożone z niezależnych osób zajmujących się sztukami performatywnymi (do 35 roku życia) mieszkających w Polsce, Serbii i Włoszech, w których ponad połowę grupy kolektywu stanowią osoby z niepełnosprawnościami lub z grup marginalizowanych w danym Państwie.

Osoby te zostaną wybrane w drodze krajowych otwartych naborów.

Etapy projektu

1. Międzynarodowy obóz artystyczny w Toruniu (4-12 czerwca 2025 roku)

  • Dziewięciodniowe warsztaty zakresu tworzenia sztuki włączającej, uniwersalnego projektowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji dla grup artystycznych z Polski, Serbii i Włoch prowadzone przez osoby eksperckie z trzech krajów

2. Rezydencje artystyczne (lipiec 2025 – listopad 2025)

  • Praca nad koncepcjami projektów artystycznych w Nowym Sadzie w Serbii (8-11 lipca 2025 roku)
  • Miesięczna rezydencja artystyczna dla każdej grupy artystycznej zakończona pokazem autorskiego performansu lub spektaklu
  • Wsparcie (tutoring) w procesie twórczym

3. Festiwal teatralny w Padwie (luty 2026)

  • Prezentacja wybranych spektakli i performansów przygotowanych w ramach rezydencji
  • Dyskusje, panele i warsztaty dla publiczności

4. Publikacja (marzec 2026)

  • podręcznik zbierający metody wypracowane przez artystów w model lub modele uniwersalnego projektowania w sztukach performatywnych uzupełniony o artykuły ekspertów oraz wywiady z uczestnikami projektu.
  • konferencja upowszechniająca rezultaty projektu

Projekt Universal Art Design jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu Kreatywna Europa. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Newsletter