Obraz autorstwa niemieckiego malarza romantycznego Kaspara Dawida Fridriha przedstawia zimowy krajobraz pełen lodowych bloków, które wydają się sterczeć ostro w górę pośród bezkresnej, lodowej pustyni. Fragmenty lodu tworzą surową, nieregularną kompozycję, podkreślającą siłę natury i jej tajemniczy, mroźny charakter. W tle widoczne są bardziej zamglone, dalekie formacje lodowe, podkreślające ogrom i pustkę tej scenerii. Blada, niebieska tonacja obrazu nadaje mu melancholijny nastrój, jednocześnie zachęcając do refleksji nad potęgą i nieprzewidywalnością natury.

Caspar David Friedrich – Morze Lodu | DKJo!

Kiedy

23.01.2025 | 18:30

Gdzie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala 506A

Pokaż na mapie

Dodatkowe informacje

Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut

Podczas kolejnego spotkania DKJo! przyjrzymy się bliżej jednemu z najbardziej tajemniczych dzieł Caspara Davida Friedricha – Morzu Lodu, powstałemu w 1824 roku. Obraz przedstawiający potężne bryły lodu roztrzaskane na otwartym morzu jest pełen symboliki i odniesień do romantycznych idei, takich jak znikomość człowieka w obliczu siły i bezwzględności natury.

Friedrich, czołowy przedstawiciel romantyzmu, stworzył dzieło, które ukazuje nie tylko piękno lodowego krajobrazu, ale także skłania do refleksji nad kruchością ludzkich dążeń i dramatycznym kontrastem między człowiekiem a naturą.

Podczas spotkania:

  • Porozmawiamy o symbolice i ukrytych znaczeniach w obrazie oraz o tym, jak Friedrich wykorzystuje krajobraz do wyrażenia ludzkich emocji.
  • Zastanowimy się nad kontekstem historycznym i artystycznym, w którym powstało Morze Lodu.
  • Spróbujemy zrozumieć, jakie idee i emocje Friedrich starał się oddać, malując roztrzaskane na lodzie pozostałości statku.
  • Wspólnie będziemy analizować możliwe interpretacje i znaczenia związane z romantycznym postrzeganiem natury oraz nieskończonością.

Jak zawsze, każdy będzie mógł podzielić się swoimi przemyśleniami i interpretacjami. Spotkanie poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.

Newsletter