Grafika została podzielona na cztery części. Lewa górna część to animacja przedstawiająca postać kobiety, która dotyka stojącego pionowo wilka. Prawa górna część to twarz mężczyzny w jasnych włosach i szarych oczxach, który patrzy przed siebie. Lewy6 dolna część przedstawia dwie kobiety siedzące w salonie przy okrągłym stole. Mówią one do mikrofonów stojących przed i nimi. Prawa dolna część przedstawia zdjęcie dwóch młodych kobiet jadących na rowerach. W tle widać zielona trawę, a powyżej szare niebo.

II OFF „Szklarnia” | Pokazy filmów krótkometrażowych | Kino Centrum CSW

Kiedy

28.02.2025 | 19:00

Gdzie

Kino Centrum | Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, ul. Wały gen. Sikorskiego 13; 87-100 Toruń

Pokaż na mapie

Bilety

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje

Dla kogo: Młodzież 15+ i dorośli

Czas trwania: około 3 godzin

W ramach drugiego Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Szklarnia zapraszamy na projekcje najciekawszych filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez niezależnych twórców i twórczynie z całej Polski. Znajdą się wśród nich zarówno filmy dokumentalne, jak i fabuły, animacje i filmy eksperymentalne.

OFF Szklarnia to szansa na spotkanie na żywo i rozmowy z autorami i autorkami wybranych piętnastu (z nadesłanych 117) filmów. W pierwszym dniu festiwalu projekcje odbywają się w Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Dyskusje z twórcami i twórczyniami poprowadzi Radosław Osiński. Obejrzymy wtedy osiem filmów.

  • „Syn szczęścia” w reżyserii Dominika Mireckiego, fabuła, czas: 16 minut i 44 sekundy

Samotny ojciec wychowujący syna z zespołem Downa postanawia spełnić jego największe marzenie o zostaniu profesjonalnym aktorem.

Film podejmuje temat rodzicielstwa, marzeń i wyzwań związanych z niepełnosprawnością.

  • „Królowa Mrówek” w reżyserii Michała Mroza, fabuła, czas: 8 minut i 2 sekundy

Podczas rozmowy o pracę kobieta doświadcza przerażających, surrealistycznych wizji. Czy uda jej się w porę nad nimi zapanować?

Film zawiera elementy horroru i sceny budujące napięcie.

  • „Przed zmierzchem” w reżyserii Łukasza Nowaka, fabuła, czas: 24 minut

Leniwy czas wakacji. Janek snuje się z paczką najbliższych kumpli po rodzimym miasteczku, będącym znanym kurortem. Któregoś dnia jego uwagę przykuwa piękna wczasowiczka. Ich krótka znajomość ujawnia drzemiącą w Janku traumę…

Film zawiera sceny nagości i porusza temat ukrytych traum.

  • „Lili” w reżyserii Michała Piotrowskiego, fabuła, czas: 26 minut

Ostatniego dnia pracy jako stróż w nieczynnej kopalni Henryk postanawia zorganizować imprezę dla lokalnych artystów. Spotyka tam Lili – wyjątkową dziewczynę, którą ma wrażenie, że już kiedyś spotkał. Spędzają kilka ulotnych chwil w miejscu, którego czas dawno minął.

Film porusza temat alkoholu oraz zawiera sceny z głośną muzyką.

  • „Czarna woda” w reżyserii Joanny Różniak, fabuła, czas: 18 minut

Emilka jest młoda, bezrobotna i panicznie boi się zbiorników wodnych. Po rodzinnej tragedii cały swój czas spędza z młodszą siostrą. Nowa praca, która wymaga całkowitego zanurzenia w przeszłości, może być jej szansą na nowy start.

Film podejmuje temat straty i traumy.

  • „Panie Profesorze!” w reżyserii Dominiki Tkaczyk, animacja, czas: 15 minut i 2 sekundy

W świecie pełnym absurdu i zakochanych w perfekcyjnym Panu Profesorze studentów, jego współpracownicy skazują Profesora na karę śmierci. Na pomoc rusza jednak jedna z jego zauroczonych studentek – niepotrafiąca mówić – Panna Haczyk.

  • „Autorytet” w reżyserii Wiktora Płokity, fabuła, czas: 23 minuty

Kontrowersyjne wideo opublikowane w sieci przez Sandrę sprawia, że ta nieoczekiwanie staje się popularna. Film to refleksja na temat współczesnych autorytetów oraz tego, co w stanie jest poświęcić młody człowiek, by zostać zauważonym i docenionym. Historia osadzona jest w świecie pełnym osób, które desperacko pragną mieć wpływ na życie innych.

Film porusza temat mediów społecznościowych, zawiera wątki związane z narkotykami i śmiercią.

  • „Zupa z Tygrysa” w reżyserii Kacpra Świtalskiego, dokument, czas: 36 minut

Film opowiada historię Staśka – spawacza z komunistycznej Polski, który w latach 70-tych wyjeżdża do Ameryki pracować w największym objazdowym cyrku na świecie, by zarobić na lepszy byt swojej rodziny. Stasiek trzy lata żyje w wagonie pociągowym, mierząc się trudami emigracji oraz ogromną tęsknotą za rodziną.

Film porusza temat zwierząt w cyrku oraz trudnych warunków pracy emigrantów.

Partnerem Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Szklarnia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego a także: Kino Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Pers i Fundacja Studio M6.

belka Festiwalu Szklarnia
Newsletter