ALT: Logo projektu Bezgraniczni przyjaciele. Schematycznie pokazane postacie dziecięce skaczące przez skakankę. Przedłużeniem skakanki jest żółta linia, na której umieszczone są niebieskie litery tworzące napis Bezgraniczni. Pod spodem równoległa linia z napisem przyjaciele. U góry po lewej logo IKEA, po prawej logo Fundacji Świętego Mikołaja.

Bezgraniczni Przyjaciele | Безмежні друзі

Where

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, ul. Kościuszki 75-77

Show on map

Leader

Budowanie relacji poprzez sztukę

Podczas wakacji WOAK dzięki wsparciu Fundacji Świętego Mikołaja zrealizuje w ramach projektu „Bezgraniczni Przyjaciele” cykl wakacyjnych warsztatów artystycznych, które zakończą się polsko-ukraińskim piknikiem na koniec wakacji. W zajęciach będzie uczestniczyło 40 osób w wieku 14-18 lat (20 z Ukrainy i 20 z Polski).

Wakacyjne warsztaty pobudzą młodzież do twórczego działania, a w konsekwencji pomogą przebywającym obecnie w Polsce młodym osobom z Ukrainy odnaleźć się w nowym otoczeniu. Według badań prowadzonych przez Fundację Świętego Mikołaja …najpilniej aktywizacji i integracji potrzebuje grupa wiekowa 13-18 lat. Ponieważ główną ideą programu „Bezgraniczni Przyjaciele” jest spotkanie i integracja młodzieży z Ukrainy i z Polski, wszystkie warsztaty zostały pomyślane tak, aby słaba znajomość języka polskiego lub ukraińskiego nie była przeszkodą dla uczestników. Języki muzyki i obrazu są na tyle uniwersalne, że pozwalają na budowanie relacji bez słów…

W lipcu i w sierpniu warsztaty artystyczne „Malarstwo abstrakcyjne” poprowadzą Anastasiia Tereshchenko i Maria Shevchuk. Artystki, które poprowadzą zajęcia podkreślają, że chcą przede wszystkim uruchomić nieskrępowaną ekspresję twórczą. Co istotne, nie są wymagane umiejętności plastyczne, warsztaty mają przede wszystkim stymulować wyobraźnię i pobudzać do przenoszenia wytworów wyobraźni na płótno w formie abstrakcji.

W sierpniu spotkania pod hasłem Free Improvisation Orchestra poprowadzi Maciej Karmiński – pedagog, założyciel Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej. Jak wyjaśnia prowadzący: …będą to spotykania osób, które chcą swobodnie improwizować. Spontanicznie stworzymy barwną grupę, usłyszymy muzykę w tykaniu zegara, w dźwięku wydobywającym się z kół zataczanych przez taczkę i wielu innych dźwiękach. Umiejętność gry na instrumencie nie będzie kluczowa. Warunkiem dobrej zabawy będzie natomiast gotowość do respektowania znaków dawanych przez dyrygenta oraz śmiałość do swobodnego interpretowania tychże.

Trzeci blok warsztatowy to planowane również na sierpień zajęcia z fotografii artystycznej prowadzone przez Ritę Rubanenko i Sofię Tkachenko. Inspiracją dla uczestników będzie wystawa „Klucze od domu”, którą artystki pokazały 24 lutego 2023 r. Głównym tematem warsztatów będzie pokazywanie w fotografii ludzkich historii.

Na zakończenie projektu, w dniu 26 sierpnia 2023 r. WOAK zorganizuje plenerowy piknik polsko-ukraiński, podczas którego młodzież zaprezentuje efekty działań warsztatowych: koncert Free Improvisation Orchestra, performans połączony z malowaniem wielkoformatowego obrazu abstrakcyjnego oraz wystawę fotografii.

Projekt uzyskał wsparcie finansowe od Fundacji Świętego Mikołaja w wysokości 34.260 zł.


Projekt Bezgraniczni Przyjaciele | warsztaty fotograficzne


Projekt Bezgraniczni Przyjaciele | Free Improvisation Orchestra


Projekt Bezgraniczni Przyjaciele
Malarstwo abstrakcyjne | Абстрактний живопис

Projekt finansowany przez IKEA i realizowany we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja w ramach programu „Bezgraniczni Przyjaciele

Newsletter