ALT: Fotografia z góry cztery osób ubranych w bluzy w kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i białym, które stoją w kole i trzymają ręce wyciągnięte do przodu tak, że wszystkie dłonie się stykają. Oświetlenie pada również z góry i układa się w wyraźne koło, którego środek leży w miejscu, gdzie dłonie się łączą.

Festiwal Młodego Teatru

Коли

22.09.2023

Де

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77

Показати на карті

Festiwal Młodego Teatru to…

  • wydarzenie, dzięki któremu pasjonaci_tki teatru mogą się poznać, zintegrować oraz inspirować
  • otwarta przestrzeń do wymiany teatralnych doświadczeń przez rozmowy, warsztaty, wspólne działania artystyczne i spektakle etc.
  • miejsce, które włącza osoby o różnorodnych doświadczeniach i potrzebach
  • okazja do dobrej zabawy, do której pretekstem jest… teatr!

DLA KOGO?

  • grupy teatralne składające się z osób powyżej 15 roku życia
  • osoby indywidualne powyżej 15 roku życia które/którzy tworzą teatr niezawodowy (nie utrzymują się zarobkowo z tworzenia teatru) oraz działają w województwie kujawsko-pomorskim.

KIEDY I GDZIE?
22-24 września 2023 r.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77

ZAPISY I PROGRAM
Chcesz wziąć udział w Festiwalu: 
Kup bilet, wybierając jeden z dwóch pakietów: 

  1. Pakiet podstawowy – 30 zł/osoba udział w Festiwalu, warsztatach, koncercie, pakiet gadżetów 
  2. Pakiet głodomorek – 70 zł/osoba – pakiet podstawowy + 2 śniadania i 2 obiadokolacje (wege/wegan) 

Obowiązuje kolejność zgłoszeń, liczba miejsc: 60. 

Bilety do kupienia TUTAJ

Każda osób, która kupi bilet, dostanie maila z formularzem osobowym i możliwością wyboru konkretnych warsztatów. 

Partnerzy: Fabryka Cukiernicza Kopernik, Fundacja Medialna Media O’Clock 

____________________________________________________

PROGRAM :

22 września 
16:00 – otwarcie Festiwalu 
– 16:15-18:00 – poznajmy się!  Teatralne zabawy integracyjne wprowadzą nas w klimat Festiwalu i twórczą atmosferę. 
18:00-19:00 – obiadokolacja 
19:00 – premiera spektaklu Młodego Teatru 
20.00 – dyskusja “Po co nam teatr?” 
21:00 – relaks w klubie festiwalowym 

23 września 
9:00 – śniadanie 
10:00 – porannych rozruch 
10:30-14:00 – warsztaty w pięciu grupach (do wyboru): 
– /1. “Kim jestem i z kim jestem?” Podstawy warsztatu aktorskiego | Wojciech Jaworski 
– /2. Teatr Cieni jako alternatywa dla teatru żywego planu  | Dorota Nowak 
– /3. Ścieżki dźwiękowe | Grzegorz Kaźmierski 
– /4. Tu, teraz, z tobą – warsztaty improwizacji teatralnej | Piotr Pawłowski 
– /5. Warsztaty dla instruktorek_ów | Katarzyna Peplinska-Pietrzak 
14:00-15:30 – obiad 
15:30-18:30 – warsztaty pracy własnej. W grupach warsztatowych pracujemy nad krótkimi etiudami, pod opieką prowadzących. 
18:30-19:30 – kolacja 
19:30-21:00 – zamknięty pokaz etiud + dyskusja 
21:00 – afterparty – strefa taneczna z DJ-em/ strefa ciszy i medytacji/ strefa twórcza 

24 września 
9:00 – śniadanie 
10:00-13:30 – warsztaty w pięciu grupach (do wyboru): 
– /1. “Kim jestem i z kim jestem?” Podstawy warsztatu aktorskiego | Wojciech Jaworski 
– /2. Teatr Cieni jako alternatywa dla teatru żywego planu  | Dorota Nowak 
– /3. Ścieżki dźwiękowe | Grzegorz Kaźmierski 
– /4. Tu, teraz, z tobą – warsztaty improwizacji teatralnej | Piotr Pawłowski 
– /5. Warsztaty dla instruktorek_ów | Agnieszka Zakrzewska
14:00-16:00 – podsumowanie festiwalu w grupach warsztatowych 
16.00 – spotkanie z Matyldą Damięcką. Spotkanie dla uczestników Festiwalu z Matyldą Damięcką – aktorką, piosenkarką i graficzką. Z absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie porozmawiamy o jej patrzeniu na zawód aktorki oraz początki kariery. 
18:00 – Matylda/Łukasiewicz – koncert oraz oficjalnie zamknięcie Festiwalu. Nowy duet na polski rynku muzycznym: Matylda Damięcka śpiewa, Radek Łukasiewicz produkuje. 

“Razem zastanawiamy się jak się żyje kobiecie i mężczyźnie we współczesnym świecie, pełnym oczekiwań i społecznej presji. Zwykłe życie, niezwykła forma.”  

Radka znamy doskonale z zespołów Pustki czy Bisz/Radex, ale także pisania dla innych m.in. Brodki, Artura Rojka, Piotra Zioły. Matylda to dobrze znana kreska instagrama, która otwiera oczy i konfrontuje Polaków z tematem niewygodnym. 

KTO TWORZY FESTIWAL?
Festiwal tworzą członkinie i członkowie grupy teatralnej Młody Teatr, działającej od 2019 roku, najpierw w Teatrze Horzycy, a obecnie w WOAKu: Zuzia Hillar, Zosia Papińska, Agnieszka Włodarczyk, Hania Barakat, Błażej Szymański, Ola Matuszewska

________________________________________
OPISY WARSZTATÓW 

“Kim jestem i z kim jestem?” Podstawy warsztatu aktorskiego | Wojciech Jaworski 
Co robić kiedy nie wiadomo co robić? Jak świadomie “być” a nie “grać”.  
W trakcie warsztatów skupimy się na tym co niezbędne by kreatywnie i komfortowo działać na scenie zarówno indywidualnie jak i z innymi osobami z zespołu. Ćwiczenia inspirowane metodami Stanisławskiego oraz Stephena Booka.   

Warsztaty dostępne dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. 

Wojciech Jaworski: Aktor, reżyser, pedagog teatru. Od 2018 roku członek zespołu aktorskiego Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Absolwent Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie oraz South Baltic Academy of Independent Theatre. Ukończył Wiedzę o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim oraz kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie. 
W swoje artystycznej drodze skupia się na rozwijaniu umiejętności w zakresie teatru dramatycznego, teatru ruchu i tańca współczesnego oraz nowego nurtu jakim jest teatr online. 

 ————————————- 

Tu, teraz, z tobą – warsztaty improwizacji teatralnej | Piotr Pawłowski 
Improwizacja teatralna to świetne narzędzie kreatywne, ale i forma sztuki sama w sobie. U jej podstaw znajduje się skupienie na osobie, z którą jesteśmy na scenie. Tu i teraz, bez żadnego planu, wskakujemy w historię tworzoną jeden moment na raz.  
Brzmi skomplikowanie? A przecież robimy to niemal non stop w „normalnym” życiu. Jedyną różnicą jest presja, jaką nakładamy na siebie, gdy świecą na nas reflektory. Celem tych warsztatów jest odwrócenie tego procesu i uwolnienie się spod buta własnego ego. Będziemy słuchać i reagować na bodźce. Nauczymy się swoją obecnością wspierać scenicznych partnerów. Spontaniczność i zaangażowanie przekujemy w sceny.  

Dla kogo? Dla osób, które uważają, że są „nie dość” dobre, interesujące, zabawne. Dla tych, którym we współczesnym świecie brakuje kontaktu i komunikacji. Wreszcie dla wszystkich, którzy chcą pozyskać nowe narzędzia ekspresji twórczej. 

Piotr Pawłowski – Improwizator z 11-letnim doświadczeniem scenicznym. Od dziesięciu lat współtworzy Grupę TERAZ, od ośmiu lat prowadzi warsztaty impro, od siedmiu organizuje Festiwal Improwizacji Teatralnej JO! w Toruniu. Cały czas uczy się i szuka nowych perspektyw, spojrzeń i technik, jeżdżąc na warsztaty i festiwale. W impro najbardziej kocha wolność tworzenia i to, jak bardzo zmienia ono podejście do życia. Poza impro najczęściej można go spotkać w kinie albo nad stołem z rozłożoną planszówką. 

—————————– 

Teatr Cieni jako alternatywa dla teatru żywego planu  | Dorota Nowak 
W teatrze cieni grają ciała aktorów i używane przez nich rekwizyty, a nie lalki. Propozycja nie tylko dla osób początkujących na scenie czy nieśmiałych.  
To jest jedna z wielu form warsztatowych dla osób zainteresowanych zdobyciem świadomości gestu, ciała I ruchu  na scenie. Brak możliwości używania głosu I mimiki przenosi ciężar wypowiedzi na pracę ciałem, co w warsztacie aktora jest bardzo ważną umiejętnością.  Inspiracją do pracy może być muzyka lub tekst czytany przez aktora z offu. Albo jedno I drugie.  

Dorota Nowak – Aktorka lalkarka, pedagog teatru i trener emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty i szkolenia z młodzieżą i dorosłymi w Polsce i poza jej granicami. Stale współpracuje z łyżwiarzami i tancerzami nad ekspresją ciała w poszukiwaniu wyrażania emocji poprzez taniec. 

———————–

Ścieżki dźwiękowe | Grzegorz Kaźmierski 
Warsztaty Ścieżki dźwiękowe to spotkanie dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem ilustracji muzycznych. Razem wkroczymy w świat dźwięków, eksplorując techniki i narzędzia potrzebne do tworzenia muzycznych narracji. Poznamy źródła legalnej muzyki i odkryjemy, jak wykorzystać je do wzbogacenia naszych projektów. To okazja, aby zgłębić tajniki dźwiękowej kreacji, budując głębokie emocjonalne akcenty w narracji teatralnej.

 

Honorowy Patronat

Newsletter